Polskie kosmetyki naturalne

Dlaczego warto stosować olejki eteryczne ? Wskazówki jak je stosować :)

Czy warto stosować olejki eteryczne?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – oczywiście, że warto je stosować! Już nasi przodkowie znali drogocenne właściwości olejków i używali ich w celu polepszenia swojej kondycji, zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Obecnie olejki eteryczne znalazły zastosowanie w medycynie naturalnej czy kosmetologii. Utworzono nawet odrębną dyscyplinę, w której poprzez odpowiednie komponowanie ze sobą zapachów uzyskuje się określony efekt leczniczy – aromaterapię.

Czym są olejki eteryczne?

Najczęściej są to destylaty różnych części roślin (kwiatów, liści, korzeni, kory) z parą wodną – w 100% pozyskiwane z naturalnych surowców. Właśnie to odróżnia je od olejków zapachowych, będących kompozycjami naturalnych olejków połączonych z syntetycznie uzyskanymi nutami zapachowymi. Warto pamiętać, iż żadne produkty syntetyczne nie są w stanie odtworzyć terapeutycznych wartości naturalnego olejku eterycznego.

Jak stosować olejki eteryczne?

1. Aromatyczna kąpiel – napełnij wannę ciepłą wodą i dodaj do niej swój ulubiony olejek eteryczny w ilości 6-12 kropli. Dokładnie wymieszaj. Możesz zażywać takiej kąpieli przez około 15-30 minut. Miej na uwadze, iż po kąpieli nie warto wycierać ciała – należy je tylko delikatnie osuszyć, by nie pozbyć się ze skóry natłuszczającej warstwy pozostawionej przez olejki.
2. Kompres aromaterapeutyczny – jest to forma miejscowej kąpieli aromaterapeutycznej polegającej na przykładaniu w określone miejsce ręcznika lub waty nasączonych roztworem 5-10 kropli olejku w połowie szklanki cieplej wody. Kompres można pozostawić na skórze przez 15-30 minut a dodatkowo, by wzmocnić jego efekt, przykryć miejsce zabiegu ciepłym kocem lub ręcznikiem.
3. Relaksujący masaż – 50,0 ml oleju bazowego (migdałowy, oliwa oliwek) i 10-15 kropli olejku eterycznego łączymy w szklanej miseczce, dokładnie mieszamy i tak przygotowaną mieszaniną wykonujemy relaksująco-odżywczy masaż ciała. Pozostałą po zabiegu mieszaninę możemy przelać do szklanej, ciemnej buteleczki i przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu do 3 tygodni. Pamiętaj, aby przed każdym użyciem wstrząsnąć buteleczką a masaż wykonywać w miarę możliwości w kierunku serca. Jednorazowo na przygotowanie porcji mieszaniny do masażu zużyjesz 5,0 ml oleju bazowego i 2-3 krople olejku eterycznego.
4. Inhalacje aromaterapeutyczne – możesz przeprowadzić je w dwojaki sposób – poprzez dodanie 5-10 kropli olejku eterycznego do naczynia z ciepłą wodą i wdychanie unoszącej się pary (dobrym pomysłem jest nakrycie głowy i naczynia ręcznikiem) lub poprzez przyłożenie chusteczki nasączonej 5-10 kroplami olejku eterycznego w okolice ust i nosa i wdychanie unoszącego się aromatu. Zaleca się by inhalacja nie trwała dłużej niż 10 minut.
5. Aromaterapia w powietrzu – najczęściej z wykorzystaniem kominka aromaterapeutycznego – polega na rozpylaniu około 10 kropli olejku rozpuszczonego w wodzie przy pomocy ogrzewanego świeczką kominka. Alternatywą dla niego może być drewienko lub chusteczka nasączona olejkiem.
6. Odprężający seans w saunie – wykorzystaj olejek eteryczny do urozmaicenia swojego pobytu w saunie – skrop 5-10 kroplami olejku eterycznego lub mieszanką olejku eterycznego i wody kamienie lub umieść je w miseczce nad grzejnikiem sauny.
Olejki eteryczne – ,,knowhow”:
1. Nigdy nie stosuj skoncentrowanego olejku eterycznego na skórę – zawsze zmieszaj go z olejem bazowym.
2. Przed nałożeniem olejku eterycznego na skórę zawsze wykonaj test uczuleniowy – nałóż 1 kroplę olejku eterycznego rozpuszczoną w 1 łyżce oleju roślinnego na skórę, pozostaw na 12 godzin – jeśli nie wystąpi u Ciebie świąd, zaczerwienienie czy wysypka, to olejek może być przez Ciebie bezpiecznie stosowany.
3. Nigdy nie stosuj olejku eterycznego doustnie.
4. Jeśli chcesz stworzyć swoją oryginalna zapachową recepturę ogranicz się do wykorzystania maksymalnie czterech olejków eterycznych.
5. Jeśli jesteś w ciąży, ze względu na bezpieczeństwo Twoje i Twojego dziecka, nie stosuj następujących olejków eterycznych: bazyliowy, grapefruitowy, imbirowy, kamforowy, kawowy, lawendowy, limetkowy, paczulowy, palmarozowy, pichtowy, sosnowy, szałwiowy, rozmarynowy, majerankowy, cedrowy, cyprysowy, eukaliptusowy, jałowcowy, tymiankowy, z gerianium, mirry, oregano, drzewa herbacianego, goździka z pąków, mięty pieprzowej, mięty zielonej, neroli, kopru włoskiego, tataraku i melisy. Pamiętaj, aby zawsze skonsultować z lekarzem użycie innych olejków eterycznych.
6. Jeśli cierpisz na epilepsję nie stosuj olejku rozmarynowego i z kopru włoskiego.
7. Olejek tymiankowy, pichtowy, pomarańczowy i sosnowy nie są wskazane do stosowania u osób z nadciśnieniem tętniczym krwi.
8. Olejki eteryczne z cytrusów mogą wywołać fotouczulenie, dlatego unikaj ekspozycji na promieniowanie słoneczne po ich zastosowaniu.

*Tekst jest włsnością EKO LILA nie wyrażamy zgody na jego kopiowanie i rozpowszechnianie

Zapisz się do newslettera